DÜNDEN BUGÜNE DOĞALTAŞLAR

5.8.2019

Doğaltaşlar çok eski dönemlerden beri insanlar tarafından bilinen ve kullanılan en eski yapı malzemelerdindendir.İnsanlar kil ve ahşaplardan yapılmış yapılarda yaşamlarını sürdürüken bile  bazı anıtsal yapılarda doğaltaşları kullanmışlardır.20. yüzyıla kadar birçok ülkede önemli ve büyük yapılarda tuğla,ytong,kerpiç,bims bloklar yerine kesme taşlar kullanılmaktaydı.Anadolu topraklarında yaşamış eski devletlerde de doğal taştan yapılmış sayısız eser bulunmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde kireçtaşı tüfler büyük bir ustalıkla işlenerek cami medrese ve han gibi binaların iç ve dış mekanlarını süslemiştir. Cumhuriyet dönemine bakıldığında Ankara,İstanbul,Bursa,Edirne gibi büyük şehirlerde yapılan yapıların doğal taşlar ile yapılmasıyla taş işçiliğinde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Daha sonraki yıllarda ise teknolojik gelişmelere paralel olarak yeni yapı malzemelerin kullanılmaya başlanması sonucunda taş işçiliği uzun süre popülaritesini yitirmiş ve zamanla geri planda kalmıştır.Özellikle betonun ön plana geçmesi ve ucuz yapılara öncelik verilmesi doğaltaş kullanımını ciddi oranda azaltmıştır.Doğaltaş işçiliğinde eski günlere dönüş homojenlikten bıkan zevk ve desene öenm veren insanların eskiye olan özlemleri ve antik görünüm istekleriyle başlamıştır.Teknolojinin ilerlemesinden kaynaklı olarakta doğaltaş işlenebilirliğini arttıran yeni iş makinalarının icatı doğaltaşta çeşitliliği arttırarak yerini sağlamlaştırmıştır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • KESME GRANİT KÜPTAŞ
  Granit küptaş halk arasında arnavut kaldırımı olarak ta bilinmektedir.Granit küptaşı 4-6 , 6-8 8-10 olmak üzere 3 ölçüde deoğal olarak bulunmaktadır.
 • ANDEZİT TAŞ
  Andezit taş genellikle kullanım alanı olarak daha çok park ve bahçe zeminlerinde AVM, otopark, bina etrafı tretuvarlarda enggeli rampalarında kullanılır.
 • Kayrak Taşı Nedir?
  Sektörün en çok tercih edilen doğal taş grubunda yer alan Kayrak Taşları´ nın ana özellikleri doğal yarılmış olmaları ve yüzeyleri genellikle düzgün olması ile bilinir.
İletişim Bilgilerimiz
 • Yavuz Zelim Mah. Cumhuriyet Cad. İlkbahar Sk. No:56 Beykoz - İstanbul
 • 0537 871 02 35
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

ÜRÜN ARA

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.

Whatsapp
Instagram